گروه خبري : اخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/04/21 - 15:13
كد :70

نکات جامع عکاسی از نوزاد و کودک

از زیباترین و بی آلایش‎ ترین دوران زندگی همه ما همین دوران طفولیت می باشد. این دوران به حدی حساس و تکرار نشدنی هستند که حتی کوچک ترین خاطره مصور از این دوره باعث می شود سیل انرژی مثبت به سمت ما روانه شود. هرچند حافظه کودک قدرت ثبت همه این لحظات را ندارد اما در بزرگسالی به شدت مایل است که ریز و درشت این دوران را به یاد آورد و یا حتی دوباره در آن حس و حال قرار بگیرد؛ راه حل شما برای این دغدغه شیرین چیست. اینجا است که عکس ها و فیلم ها به کمک او می آیند.

چند نکته در مورد عکاسی از نوزادان

نوزاد ها خیلی سریع رشد می کنند، بیشترین رشد در طول عمر انسان مربوط به دوره نوزادی است. پس واقعا حیف است که با توجه به امکانات الان و پیشرفت تکنولوژی تصویری از دوران نوزادی فرزند خود تهیه نکنید. البته که با گوشی هایی که هم اکنون دوربین دارند، عکاسی خیلی ساده و همه گیر است اما یک عکس خوب نیاز به عکاسی حرفه ای دارد. عکاسی که بداند نورپردازی،کادربندی،دکور و ژست باید چگونه باشد. عکاسی نوزاد را می توان هم کاری بسیار آسان و هم کاری بسیار سخت دانست. بهترین زمان برای عکاسی از یک نوزاد بین ۵ روز تا ۱۲ روز از تولد اوست. روزهایی که هم نوزاد شکل گرفته و هم مانند همان دوران که داخل رحم مادرش بوده ، خواب است.البته که شما زمانی که برای عکاسی بارداری به استودیو مراجعه می کنید می توانید زمان تقریبی عکاسی نوزاد خودد را تعیین و رزرو کنید.

 

عکاسی نوزاد

 

نورپردازی در عکاسی از نوزاد و کودک

 نوزادان چشمهای بسیار حساس دارند و تا چند ماه پس از آن نمی توانند در معرض نور خشن قرار گیرند. هنگام عکسبرداری از پرتره های کودک، عکاسان نباید از فلاش های پاپ آپ استفاده کنند. فلاش های بیرونی یک گزینه بسیار بهتر هستند تا زمانی که اجازه دهید نور از سقف گزاف گویی کند و قدرت را به اندازه کافی پایین نگه دارد تا از خیره شدن نوزاد یا بیدار شدن از خواب جلوگیری شود.

نورپردازی در عکاسی از نوزاد و کودک

آرامش و استراحت کافی کودک

در زمان عکاسی از نوزاد و کودک حتما به یاد داشته باشید نوزاد باید استراحت کافی کرده باشد و سیر شیر خورده باشد و همچنین پوشکش تعویض شده و تمیز باشد تا در حالت مناسبی برای عکاسی قرار بگیرد.

عکاس باید سعی کند با درک صحیح روحیات کودک و صحبت با والدین خلق و خوی کودک را بدرستی بشناسد و با او هم بازی شود تا بهانه گیری های کودک حین عکاسی کمتر شود.عکاس باید ضمن در نظر گرفتن جثه کودک پوزیشن های مختلف را امنحان کند ولی نکته مهمی که باید رعایت شود اینست که از امر و نهی کردن های زیاد و پوزیشن های زیاد که سبب خستگی و بد خلقی کودک می شود دوری کنید.

استراحت کودک برای عکاسی

 

تکیه گاه ها در عکاسی از نوزاد و کودک


شما به چیزی مناسب و راحت نیاز دارید که کودک را روی آن قرار دهید.شما می توانید سبد سفارشی برای عکاسی را خریداری کنید و یا اگر از پتو و بالش استفاده می کنید،باید مطمئن شوید که کودک نمی تواند غلت بزند و یا چیزی در پتو وجود ندارد که باعث آزار کودک شود.بهتر است پلاستیک های محافظت کننده را زیر هرچیزی که استفاده می کنید بگذارید؛کودکان نمی توانند انتخاب کنند که چه زمانی به دستشویی بروند!! به همین دلیل، عاقلانه تر این است که هرچیزی که استفاده می کنید قابل شستشو با ماشین لباسشویی باشد.سبدها، سطل ها، کاسه ها و … موارد مرسومی برای عکاسی کودک هستند.
این وسایل به طور سفارشی برای این کار ساخته نمی شوند و می توانید آنها را از فروشگاه های لوازم خانگی تهیه کنید،
ولی چیزی که مهم است این است که توانایی تحمل وزن کودک را داشته باشند و داخل آنها به طور مناسبی پوشیده شده باشد که برای کودک ناراحتی یا زخم ایجاد نکنند.

عکاسی از نوزاد

نکات اصلی برای عکاسی از نوزادان

 

  • پس زمینه ها و نورپردازی مناسب داشته باشید تا عکس های لطیف و زیبایی بگیرید.
  • اگر می خواهید از تکیه گاه ها استفاده کنید، مطمئن شوید که راحت و ایمن هستند.
  • ایمنی مهمترین عامل است. به داشتن یک همکار فکر کنید و هیچ وقت هیچ وقت نوزاد را تنها رها نکنید.
  • با ایجاد یک فضای آرام و اتاقی گرم (و همچنین دستانی گرم!)، کودک را
  • خوشحال نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که نوزاد سیر شده است و خسته و خواب آلود است.
  • از مهارت های ویرایش عکس خود استفاده کنید تا عکس هایی چشمگیر ایجاد کنید.