گروه خبري : اخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/01/26 - 14:39
كد :55

چگونه در تعطیلات از کودکان عکاسی کنیم؟

به جرات می‌توان گفت با رعایت چند نکته ساده تحولی شگرف در عکس‌ها به وجود خواهد آمد و لازم نیست حتما یک دوربین گران قیمت بخریم تا عکس‌های خوب بگیریم.در مقاله زیر به این نکات ساده ولی مهم اشاره خواهد شد.

عکاسی از کودک در خانه و در تعطیلات

عکاسی از کودک در خانه و در تعطیلات

جشن های عید نوروز، بهترین موقعیت برای گرفتن عکس های یادگاری است. این تنها موقعیتی است که می توان بیشترین تعداد اعضای خانواده را دور هم جمع کرد. شاید بعضی از آنها را بیش از یکی دو بار در طول سال نبینید، بنابراین اگر نمی خواهید یک سال دیگر تا اجتماع خانوادگی بعدی صبر کنید، نباید این فرصت را از دست بدهید. لحظات بیشمار و نابی برای ثبت کردن دارید که مدتها قبل از فرا رسیدن عید نوروز و سال نو، آغاز می شوند: خانه تکانی، سبز کردن سبزه، رنگ کردن تخم مرغ ها، طراحی و آماده کردن سفره هفت سین، خرید عید، چهارشنبه سوری ( البته به شرط اینکه آن را تبدیل به صحنه جنگ و خونریزی نکنید! ) و … اگر در محل زندگی خود، آداب و رسوم خاصی هنگام نوروز رایج است حتماً از آنها هم عکس بگیرید.برای این که به مشکلی برنخورید همه چیز را از قبل آماده کنید چون برای ثبت بعضی لحظات، فقط یک بار فرصت خواهید داشت.

نکات مهم در عکاسی از کودک در منزل

نور :

اولین کاری که باید بکنید یافتن منبع نور در اتاق یا محلی است که می خواهید عکسهایتان را آنجا بگیرید. ایده آل آن است که از روشنایی داخلی استفاده نکنید، و با خاموش کردن چراغ ها و کنار زدن پرده ها هنگام روز، روشنایی طبیعی را در اولویت قرار دهید. با این کار، سوژه شما به طور متعادل، روشن شده و عکسهای شما، زرد و ناموفق نخواهند شد.

کادر بندی :

به طور کلی باید از قرار دادن سوژه در مرکز عکس خودداری کرد. قانون یک سوم در عکاسی از قوانین پایه ای عکاسی است که باید آن را رعایت کرد. اگر عکس را به صورت افقی و عمودی به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، بهتر است که نقاط مهم و اصلی عکس شما، روی این خطوط و نقاط برخورد آنها ثبت شوند؛ این کار اجازه بازی با چشم انداز تصویرتان را به شما می دهد. شما می توانید با زاویه عکستان هم بازی کنید، مثلاً می توانید از زاویه شیرجه ( از بالا )، یا برعکس، از زاویه پایین، عکستان را بگیرید.در اینجا، مفهوم قانون سه یک سوم را مشاهده می کنید.

عکسهای دسته جمعی :

گرفتن عکسهای دسته جمعی ممکن است صبر بیشتری را مطالبه کند مخصوصاً اگر سوژه شما، کودکان باشند که معمولاً یک جا بند نمی شوند. در این صورت، بهتر است اول، کودکان بزرگتر را که صبر بیشتری دارند بنشانید و سپس کودکان کوچکتر را وارد کادر کنید. فراموش نکنید که سفارش های لازم را به آنها بکنید.

عمق میدان :

برای جلب توجه بیننده به سوژه اصلی عکس، گاهی اوقات می توان با تضاد بین سوژه و پس زمینه عکس بازی کرد. در حالت عکسبرداری دستی، می توان با بازی با دیافراگم، دوربین را روی سوژه تنظیم کرده و پس زمینه عکس را مات کرد تا با وضوح سوژه اصلی عکس در تضاد باشد.پس زمینه مات هنرمندانه این عکس باعث می شود تا سوژه اصلی در مرکز توجه بیننده قرار بگیرد.

چرا برای نوروز هر سال، یک آلبوم جداگانه و ویژه درست نمی کنید؟

باور کنید تماشای عکسهای چاپ شده در یک آلبوم زیبا، لذت بیشتری دارد تا تماشای آنها روی صفحه کامپیوتر. در هر صورت، مهم این است که در سالهای بعد، با تماشای این عکسها، خاطرات خوشی در ذهن شما تداعی شوند… نوروزتان مبارک و صمیمانه امیدوارم سال خوبی در پیش داشته باشید.

از گل‌ها و شکوفه‌ها عکاسی کنید:

در اوایل بهار با تحولات عظیمی در اطرافمان رو به رو هستیم مانند گل‌های بهاری و شکوفه‌ها و حتی زمانی که مسافرت می‌روید دشت‌هایی پر از سر سبزی و شکوفایی پیش رو خواهید داشت، که زیبایی بهار را با خود به همراه دارند. عکاسی از این مناظر طبیعی حس خوبی را برای عکاس به همراه دارد.